Kadence - Kadence Blocks Pro - en to it translation catalogue (436 entries)

en: Icon Set Prefix:
it: Prefisso set di icone:

en: Upload
it: Carica

en: Cancel
it: Annulla

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Browse
it: Sfoglia

en: Invalid JSON file
it: File JSON non valido

en: Performance
it: Prestazioni

en: Dynamic Image
it: Imagine dinamica

en: Dynamic Gallery
it: Galleria dinamica

en: Gallery
it: Galleria

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Medium Large
it: Larghezza media

en: Large
it: Grande

en: Full
it: Completo

en: Image Size
it: Dimensioni dell'immagine

en: Background Image
it: Immagine dello sfondo

en: False
it: Falso

en: True
it: Vero

en: No Users
it: Nessun utente

en: Minimum User Role Admin
it: Minimo ruolo utente Amministratore

en: Minimum User Role Editor
it: Minimo ruolo utente Editore

en: Minimum User Role Author
it: Minimo ruolo utente Autore

en: Minimum User Role Contributor
it: Minimo ruolo utente Collaboratore

en: All Users
it: Tutti gli utenti

en: Animation Duration
it: Durata animazione

en: Animation
it: Animazione

en: Fade Down
it: Dissolvenza

en: Fade Up
it: Assolvenza

en: Fade
it: Dissolvi

en: No Groups found.
it: Nessun gruppo trovato.

en: Select Groups
it: Seleziona i gruppi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Save
it: Salva

en: Saving
it: Salvando

en: Webhook Field Name
it: Nome del campo Webhook

en: Enter the URL that will receive the form submitted data.
it: Inserisci l'URL che riceverà dati del modulo inviato.

en: Webhook URL
it: URL Webhook

en: Webhook Settings
it: Impostazaioni Webhook

en: Saves the entrants device with form data
it: Salva i dispositivi immessi insieme ai dati del modulo

en: Save User Device
it: Salva dispositivo utente

en: Saves the entrants IP address with the form data
it: Salva gli indirizzi IP immessi insieme ai dati del modulo

en: Save User IP Address
it: Salva l'indirizzo IP dell'utente

en: By default email is sent to the email field, you can use this to override.
it: Come predefinito l'email viene spedita usando il campo emai, puoi utilizzare questo per sovrascrivere.

en: Override Email to Address
it: Sovrascrivi invio all'indirizzo email

en: If off plain text is used.
it: Se disattivato viene utilizzato testo semplice.

en: Send as HTML email?
it: Inviare come email HTML?

en: Bcc
it: Ccc

en: Reply To
it: Rispondi a

en: From Name
it: Nome Mittente

en: From Email
it: Email Mittente

en: Email Message
it: Messaggio email

en: Email Subject
it: Oggetto Email

en: Send form information to any third party webhook
it: Inviare le informazioni del modulo a qualsiasi webhook di terze parti

en: Add User to MailerLite list
it: Aggiungi l'utente alla lista MailerLite

en: Log each form submission
it: Registra ogni modulo inviato

en: Send instant response to form entrant
it: Invia una risposta immediata al mittente del modulo

en: Redirect
it: Reindirizza

en: Require Double Opt In?
it: Richiede un doppio opt-in?

en: Form Field
it: Campo modulo

en: No Fields found.
it: Nessun campo trovato.

en: Map Fields
it: Campi mappa

en: No Tags found.
it: Nessun tag trovato.

en: Select Tags
it: Seleziona i tag

en: No Lists found.
it: Nessun elenco trovato.

en: Select List
it: Seleziona l'elenco

en: API URL
it: URL API

en: API Key
it: Chiave API

en: Get help
it: Ottieni aiuto

en: ActiveCampaign Settings
it: Impostazioni ActiveCampaign

en: Phone
it: Telefono

en: Redirect (Pro addon)
it: Reindirizza (Pro add-on)

en: Replace with Content (Pro addon)
it: Sostituisci con il contenuto (Pro add-on)

en: Hide (Pro addon)
it: Nascondi (Pro add-on)

en: Show Timer at Zero
it: Mostra il timer a zero

en: Evergreen (Pro addon)
it: Evergreen (Pro add-on)

en: Date
it: Data

en: Hover Box Shadow
it: Ombra del riquadro al passaggio del mouse

en: Right Bottom
it: Destra in basso

en: Right Center
it: Destra al centro

en: Right Top
it: Destra in alto

en: Left Bottom
it: In basso a sinistra

en: Left Center
it: Centrato a sinistra

en: Left Top
it: In alto a sinistra

en: Center Bottom
it: Centrato in basso

en: Center Center
it: Centrato in mezzo

en: Center Top
it: Centrato in alto

en: Gradient Position
it: Gradiente - Posizione

en: Gradient Angle
it: Gradiente - Angolazione

en: Gradient Type
it: Gradiente - Tipo

en: Gradient Color 2
it: Sfumatura Colore 2

en: Location
it: Posizione

en: Gradient Color 1
it: Sfumatura Colore 1

en: Overlay Type
it: Tipo di sovrimpressione

en: Padding (px)
it: Spaziatura interna (px)

en: Individual
it: Individuale

en: Linked
it: Collegato

en: Border Radius (%)
it: Raggio del bordo (%)

en: Border Width
it: Bordo - Larghezza

en: Icon Border Color
it: Colore bordo icona

en: Icon Background
it: Sfondo dell'Icona

en: Icon Hover Background
it: Sfondo dell'icona al passaggio del mouse

en: Icon Hover Color
it: Colore dell'icona al passaggio del mouse

en: Line Width
it: Spessore linea

en: Icon Size
it: Dimensioni dell'Icona

en: Aria Label
it: Etichetta Aria

en: Apply
it: Applica

en: Insert from URL
it: Inserisci dall'URL

en: Select Video
it: Seleziona video

en: Edit Video
it: Modifica video

en: Radial
it: Radiale

en: Linear
it: Lineare

en: Gradient
it: Gradiente

en: Solid
it: Solido

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Heading 6
it: Titolo 6

en: Heading 5
it: Titolo 5

en: Heading 4
it: Titolo 4

en: Heading 3
it: Titolo 3

en: Heading 2
it: Titolo 2

en: Heading 1
it: Titolo 1

en: Content Max Width
it: Larghezza massima del contenuto

en: Contain
it: Adatta

en: Minimum Height
it: Altezza minima

en: Edit Media
it: Modifica Media

en: Min Height
it: Altezza minima

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Notice: Blend Mode not supported in all browsers
it: Avviso: La modalità di fusione non è supportata in tutti i navigatori

en: Luminosity
it: Luminosità

en: Saturation
it: Saturazione

en: Hue
it: Tinta

en: Exclusion
it: Esclusione

en: Difference
it: Differenza

en: Color Burn
it: Brucia il colore

en: Color Dodge
it: Scherma il colore

en: Lighten
it: Schiarire

en: Darken
it: Scurire

en: Screen
it: Schermo

en: Multiply
it: Moltiplicare

en: Background Overlay
it: Sovrapposizione - Sfondo

en: Skip
it: Salta

en: Cover
it: Copertina

en: Categories
it: Categorie

en: Create New
it: Crea nuovo

en: Select Posts Type:
it: Seleziona i tipi di contenuto:

en: Sidebar Right
it: Barra laterale a destra

en: Sidebar Left
it: Barra laterale a sinistra

en: Create
it: Crea

en: Card
it: Carta

en: Initial Layout
it: Layout iniziale

en: Select Initial Layout
it: Seleziona layout iniziale

note: translators: 1: current page number 2: total number of pages
en: Page %1$d of %2$d
it: Pagina %1$d di %2$d

en: Skip (blank)
it: Salta (vuoto)

en: Background Type
it: Tipo di sfondo

en: Hide
it: Nascondi

en: Show Content
it: Mostra contenuto

en: Name
it: Nome

en: Show Label
it: Mostra etichetta

en: rating
it: valutazione

en: Icon Color
it: Colore dell'Icona

en: Icon Style
it: Stile dell'Icona

en: List
it: Elenco

en: Below
it: Sotto

en: Fields
it: Campi

en: button
it: pulsante

en: Border Styles
it: Stile del bordo

en: Type
it: Tipo

en: Hover Type
it: Tipo di hover

en: Background
it: Sfondo

en: Columns
it: Colonne

en: This is used for your reference only.
it: Questo viene utlizzato solo per un tuo riferimento.

en: Colors
it: Colori

en: Icon
it: Icona

en: Text
it: Testo

en: Pages
it: Pagine

en: Max number of words in excerpt
it: Numero massimo di parole nel riassunto

en: Enable Custom Excerpt Length
it: Abilita la lunghezza personalizzata del riassunto

en: Color
it: Colore

en: Content Settings
it: Impostazioni del contenuto

en: Box Shadow
it: Ombra del riquadro

en: Image ratio
it: Proporzioni immagine

en: Image Settings
it: Impostazioni immagine

en: Arrow Style
it: Stile freccia

en: Layout Settings
it: Impostazioni del layout

en: Allow Sticky Posts?
it: Permettere gli articoli in evidenza?

en: Exclude posts in this block from showing in others on the same page.
it: Previene che gli articoli di questo blocco siano visualizzati in altri blocchi della stessa pagina.

en: Show Unique
it: Visualizzazione unica

en: Whether to include or exclude items from selected terms.
it: Se includere o escludere elementi dai termini selezionati.

en: Exclude
it: Escludi

en: Include
it: Includi

en: Read More
it: Leggi tutto

en: (Untitled)
it: (Senza titolo)

en: No posts found.
it: Nessun articolo trovato.

en: Link Hover Color
it: Colore del link al passaggio del mouse

en: Category Divider
it: Divisore categorie

en: Active Border
it: Bordo attivo

en: Active Background
it: Sfondo attivo

en: Active Color
it: Colore attivo

en: Hover Border
it: Bordo al Passaggio del mouse

en: Show Title
it: Mostra il titolo

en: Content Background
it: Sfondo del contenuto

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Outline Light
it: Contorno chiaro

en: Outline Dark
it: Contorno scuro

en: Light
it: Chiaro

en: Dark
it: Scuro

en: Dot Style
it: Stile punti

en: Outline White
it: Contorno bianco

en: Outline Black
it: Contorno nero

en: Black on Light
it: Nero su chiaro

en: White on Dark
it: Bianco su nero

en: Slides to Scroll
it: Diapositive da scorrere

en: Carousel Slide Transition Speed
it: Carosello - velocità delle diapositive

en: Autoplay Speed
it: Velocità della riproduzione automatica

en: Carousel Auto Play
it: Carosello - Riproduzione automatica

en: Carousel Settings
it: Carosello - Impostazioni

en: Carousel Center Mode
it: Modalità carosello centrato

en: Carousel Height
it: Altezza Carosello

en: Row Height
it: Altezza Riga

en: Row Gap
it: Interlinea

en: Landscape 4:1
it: Panorama  4:1

en: Landscape 3:1
it: Panorama  3:1

en: Landscape 2:1
it: Panorama 2:1

en: Landscape 16:9
it: Panorama 16:9

en: Select the post Taxonomy
it: Seleziona la tassonomia dell'articolo

en: Filter by Tag
it: Filtra per tag

en: Filter by Category
it: Filtra per categoria

note: translators: label for ordering posts by title in descending order
en: Random
it: Casuale

note: translators: label for ordering posts by title in descending order
en: Menu Order
it: Ordinamento del menu

en: Modified Decending
it: Decrescente modificato

en: Modified Ascending
it: Crescente modificato

en: Oldest to Newest
it: Dal più vecchio al più recente

en: Newest to Oldest
it: Dal più recente al più vecchio

en: Order by
it: Ordina per

en: Fluid Carousel
it: Carosello fluido

en: Carousel
it: Carosello

en: Grid
it: Griglia

en: Learn More
it: Maggiori informazioni

en: Show only Icon
it: Mostra solo le icone

en: Icon Side
it: Icona laterale

en: Enable Shadow
it: Abilita ombra

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: Border
it: Bordo

en: Color Settings
it: Impostazioni del colore

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Middle
it: Mezzo

en: Theme
it: Tema

en: Custom
it: Personalizza

en: Advanced
it: Avanzato

en: Select Image
it: Seleziona un'immagine

en: Always Visible
it: Sempre visibile

en: Divider Color
it: Divisore - Colore

en: Divider Style
it: Divisore - Stile

en: Title Background
it: Titolo - Sfondo

en: Title Color
it: Titolo - Colore

en: Title Settings
it: Impostazioni titolo

en: Right
it: Destra

en: Left
it: Sinistra

en: Bottom
it: Basso

en: Top
it: Alto

en: Center
it: Centrato

en: Border Settings
it: Bordo - Impostazioni

en: Overlay Color
it: Colore di sovrapposizione

en: Overlay Opacity
it: Sovrapposizione - Opacità

en: Slide
it: Diapositiva

en: Max Width
it: Larghezza massima

en: Image File Size
it: Dimensione file Immagine

en: Inherit
it: Eredita

en: Landscape 3:2
it: Panorama  3:2

en: Landscape 4:3
it: Panorama  4:3

en: Portrait 2:3
it: Ritratto 2:3

en: Portrait 3:4
it: Ritratto 3:4

en: Square 1:1
it: Quadrato 1:1

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Image
it: Immagine

en: Typography
it: Tipografia

en: Hover Background
it: Passaggio del mouse - Sfondo

en: Hover Color
it: Passaggio del mouse - Colore

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Pill
it: Pillola

en: Basic
it: Basico

en: Bullets
it: Pallini

en: Settings
it: Impostazioni

en: Select Taxonomy
it: Seleziona la tassonomia

en: Select
it: Seleziona

en: Next
it: Seguente

en: Previous
it: Precedente

en: Select Term
it: Seleziona i termini

en: Title
it: Titolo

en: Download
it: Scarica

en: Sponsored
it: Sponsorizzato

en: Open in New Tab
it: Apri in un'altra scheda

en: NOTE: Video popup only works with youtube and vimeo links.
it: NOTA: Video popup funziona solo con collegamenti YouTube e vimeo.

en: Link Target
it: Destinazione del collegamento

en: Submit
it: Invia

en: Paste or type URL
it: Incolla o digita un URL

en: Edit
it: Modifica

en: Dynamic Link
it: Link dinamico

en: Field
it: Campo

en: Dynamic Content
it: Contenuto dinamico

en: Upgrade to Pro
it: Aggiornamento a Pro

en: Dynamic Background Image
it: Immagine di sfondo dinamica

en: Margin
it: Margine

en: Padding
it: Spaziatura interna

en: Underline on Hover
it: Sottolineato in hover

en: Underline
it: Sottolinea

en: Unset
it: Non impostato

en: Link Style
it: Stile del link

en: Hover
it: Passaggio del mouse

en: Normal
it: Normale

en: Link Color
it: Colore Link

en: Text Color
it: Colore testo

en: Container HTML tag
it: Tag HTML contenitore

en: None
it: Nessuno

en: Source
it: Sorgente

en: Clear
it: Pulisci

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

note: translators: %s - link to a site.
en: Sent from %s
it: Inviato da %s

en: Search
it: Cerca

en: submission
it: invio

en: Filter by form
it: Filtra per modulo

en: Empty Trash
it: Svuota cestino

en: Filter
it: Filtro

en: Trash permanently deleted
it: Cestino svuotato completamente

note: translators: %d: number of entries
en: %d entry trashed. | %d entries trashed.
it[0]: %d voce cestinata.
it[1]: %d voci cestinate.

note: translators: %d: number of entries
en: %d entry permanently deleted. | %d entries permanently deleted.
it[0]: %d voce cancellata definitivamente.
it[1]: %d voci cancellate definitivamente.

note: translators: %d: number of entries
en: %d entry restored. | %d entries restored.
it[0]: %d voce ripristinata.
it[1]: %d voci ripristinate.

en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

en: Restore
it: Ripristina

en: View
it: Visualizza

en: Trash
it: Cestino

en: Published
it: Pubblicato

en: Search entries
it: Cerca voci

en: Move to trash
it: Sposta nel cestino

en: User Device:
it: Dispositivo utente:

en: User IP:
it: IP utente:

en: Page:
it: Pagina:

en: User:
it: Utente:

en: Submitted:
it: Inviato:

en: Form Name:
it: Nome modulo:

en: Form ID:
it: ID Modulo:

en: Entry ID:
it: ID Voce:

en: Entry Details
it: Dettagli voce

note: translators: %1$s refers to form name, #%2$s refers to the entry number.
en: %1$s : Entry #%2$s
it: %1$s : Entrata #%2$s

en: Back to All Entries
it: Torna a tutte le voci

en: Form Entry
it: Voce Modulo

en: Form Entries
it: Voci Modulo

en: Kadence Blocks - Form Entries
it: Kadence Blocks - Voci modulo

en: No Data
it: Nessun dato

en: Page
it: Pagina

en: Form Name
it: Nome modulo

note: translators: %s: search query
en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca per: %s

en: Nothing Found
it: Non è stato trovato nulla

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it: Oops! La pagina non è stata trovata.

en: Page Title
it: Titolo pagina

en: Archive Title
it: Titolo dell’archivio

en: Archive
it: Archivio

en: Post Custom Field
it: Campo personalizzato dell'articolo

en: Post Status
it: Stato dell'articolo

en: Post Type
it: Tipo di articolo

en: Post Last Modified Date
it: Ultima data di modifica dell'articolo

en: Post Date
it: Data dell'articolo

en: Post ID
it: ID dell'articolo

en: Post Excerpt
it: Riassunto dell'articolo

en: Post Title
it: Titolo dell’articolo

en: Post
it: Articolo

en: Not Found
it: Non trovato

en: Custom Icon Set
it: Gruppo icone personalizzate

en: No Custom Icons found in Trash
it: Non ci sono icone personalizzate nel cestino

en: No Custom Icons found
it: Non ci sono icone personalizzate

en: Search Custom Icons
it: Cerca icone personalizzate

en: View Custom Icon
it: Vedi icona personalizzata

en: All Custom Icons
it: Tutte le icone personalizzate

en: New Custom Icon
it: Nuova icona personalizzata

en: Edit Custom Icon
it: Modifica icona personalizzata

en: Add New Custom Icon
it: Aggiungi nuova icona personalizzata

en: Custom Icon
it: Icona personalizzata

en: Custom Icons
it: Icone personalizzate

en: Icon Set
it: Set di icone

en: Use this File
it: Usa questo file

en: Choose or Upload File
it: Seleziona o carica un file

[ctx: Kadence Blocks]
en: Custom Icons
it: Icone personalizzate

en: Display a grid or carousel of portfolio styled posts. Use any post type and define colors, hover animations. You can also add a filter for sorting.
it: Visualizza una griglia o un carosello di articoli in stile portfolio. Usa qualsiasi tipo di articoli e definisci i colori, animazioni al passaggio del mouse. Puoi anche aggiungere un filtro per l'ordinamento.

en: Portfolio Grid/Carousel
it: Griglia/carosello portfolio

en: Beautifully display a thumbnail with overlay and hover effect that links to a video popup on click. Works with local or external videos!
it: Visualizza magnificamente una miniatura con effetto sovrimpressione e al passaggio del mouse che si collega a un video popup con un clic. Funziona con video locali o esterni!

en: Add a Woocommerce Product Carousel to your page or post. You can select products by category, on sale, best selling or just individually select the products you want to show.
it: Aggiungi un carosello di prodotti Woocommerce alla tua pagina o al tuo post. Puoi selezionare i prodotti per categoria, in vendita, i più venduti o semplicemente selezionare singolarmente i prodotti che desideri mostrare.

en: Product Carousel
it: Carosello prodotti

en: Easily create call to action buttons that open a modal box. Include any kind of content within your modal. Customize overlay, animation, size, placement etc.
it: Crea facilmente pulsanti di invito all'azione che aprono una casella modale. Includi qualsiasi tipo di contenuto nel tuo modale. Personalizza sovrimpressione, animazione, dimensioni, posizionamento ecc.

en: Modal
it: Modale

en: Add a grid or carousel of posts and customize the styling to your desired look. Posts can be selected individually or by category or tag.
it: Aggiungi una griglia o carosello di post e personalizza lo stile per come desideri che appaia. I post/articoli possono essere selezionati individualmente o per categoria o per tag.

en: Post Grid/Carousel
it: Griglia/carosello articoli

en: Easily create a two column row using an image or video in one column, drag to adjust the media column width and input any desirable blocks in the content column.
it: Crea facilmente righe a due colonne usando un'immagine o un video in una colonna, trascina o regola la larghezza della colonna dei media e inserisci qualsiasi blocco desideri nella colonna del contenuto.

en: Split Content
it: Contenuto diviso

en: The Image Overlay block is a beautiful way to create an image link with an overlay title and subtitle. Using the powerful options you can set placement, animations, and hover effects.
it: Il blocco dell'immagine sovrapposta è un bel modo per creare link con immagine con sovrapposto un titolo e sottotitolo. Utilizzando le potenti opzioni puoi impostare posizione, animazione ed effetti al passaggio del mouse.

en: Image Overlay
it: Sovrapponi immagine

en: Mail Chimp API Key
it: Chiave API Mail Chimp

en: Send in Blue V3 API Key
it: Invia chiave API V3 Blue

en: Limit results to items that match search query.
it: Limita i risultati agli elementi che coincidono con la domanda richiesta.

en: Limit results to items of an object type.
it: Limita i risultati agli elementi di un tipo di oggetto.

en: Include posts tags.
it: Includi i tag degli articoli.

en: Include posts category.
it: Includere le categorie di articoli.

en: Check if using a custom Taxonomy
it: Controllare se si sta usando una tassonomia personalizzata

en: Number of items to offset in query.
it: Numero di elementi da offset nella query.

en: Exclude Category.
it: Escludere categoria.

en: Allow Sticky in Query.
it: Consentire l'evidenza nella query.

en: Define Query Order By.
it: Definire l'ordine della query per.

en: Define Query Order.
it: Definire l'ordine della query.

en: Define Type of Query.
it: Definire il tipo di query.

en: Include posts by ID.
it: Includi gli articoli per ID.

en: Limit results to items of a specific post type.
it: Limita i risultati agli articoli di uno specifico tipo di contenuto.

en: Page of results to return.
it: Pagina di risultati da mostrare.

en: Number of results to return.
it: Numero di risultati da restituire.

en: Description
it: Descrizione

en: Last Name
it: Cognome

en: First Name
it: Nome

en: Website
it: Sito web

en: Featured Image URL
it: URL dell'immagine in evidenza

en: Post URL
it: URL dell'articolo

en: The API Key for mailchimp account.
it: La chiave API per l'account mailchimp.

en: Query Args for url.
it: Query Args per url.

en: Actionable endpoint for api call.
it: Endpoint utilizzabile per la chiamata API.

en: WooCommerce Missing
it: Manca WooCommerce

en: Comment Count
it: Conteggio Commenti

en: Comments
it: Commenti

en: Comment
it: Commento

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Previous Page
it: Pagina Precedente

en: No posts
it: Nessun articolo

en: View Project Preview
it: Vedi anteprima progetto

en: All
it: Tutto

en: Thanks for getting in touch, we will respond within the next 24 hours.
it: Grazie per averci contattato, ti risponderemo entro le prossime 24 ore.

en: Thanks for contacting us!
it: Grazie per averci contattato!

en: Not Collected
it: Non raccolto

en: No Response from SendInBlue
it: Nessuna riposta da SendInBlue

note: Description of the plugin
en: Extends Kadence Blocks with powerful extras that make it possible to create beautiful content in the WordPress Block Editor
it: Estendi Kadence Blocks con i potenti extra che ti consentono di creare fantastici contenuti nell'editor a blocchi di WordPress

note: Plugin Name of the plugin
en: Kadence Blocks - PRO Extension
it: Kadence Blocks - PRO Estensioni
